8 Şubat 2010 Pazartesi

"Her şey, her zaman, göründüğü gibi değildir."


"İki Gezgin Melek, geceyi geçirmek için oldukça varlıklı bir ailenin evinin kapısını çalmışlar. Aile, pek kaba bir üslupla, meleklere yatacak yer olarak koca malikanenin konuk odalarından birini vermek yerine, soğuk bodrumundaki küçük bir köşeyi göstermiş.
Melekler buz gibi odanın soğuk ve sert zemininde kendilerine yatacak bir yer hazırlamaya çalışırken, Yaşlı Melek duvarda bir delik görmüş ve kalkıp deliği onarmaya girişmiş. Genç Melek, Yaşlı Meleğe bu hareketinin nedenini sorunca, Yaşlı Melek hafifçe gülümsemiş:
"Her şey, her zaman, göründüğü gibi değildir..."
Sabah malikaneden ayrılan melekler, gece bastırınca bir kez daha kalacak yer bulmak umuduyla, bu defa çok fakir bir çiftçi ailesinin kapısını çalmışlar.
Son derece misafirperver olan fakir karı koca, sofralarında ne var ne yoksa meleklerle paylaştıktan sonra, onlara rahatça uyumaları için kendi yataklarını vererek yanlarından ayrılmışlar.
Sabah güneş doğduğunda,melekler zavallı karı kocayı gözyaşları içinde bulmuşlar: Yegane geçim kaynakları olan tek inek de tarlalarının ortasında cansız yatmaktaymış.
Genç Melek bu sefer iyice öfkelenerek Yaşlı Meleğe isyan etmiş:
"Bunun olmasına nasıl izin verebildin? O varlıklı kaba adamın her şeyi vardı ama sen kalktın ona yine de yardım ettin. Bu iyi yürekli fakir ailenin ise o tek inekten başka hiçbir şeyleri yoktu; buna rağmen onu bile paylaşmaya gönüllü oldular. Sen o ineği de yitirmelerine izin verdin!"
Bunun üzerine Yaşlı Melek, Genç Meleğe dönerek şu cevabı vermiş:
"Her şey, her zaman, göründüğü gibi değildir.
O zengin malikanenin bodrumunda kaldıgımız gece, duvardaki deliğin dibinde külçe külçe altın saklı olduğunu farkettim. Malikanenin sahibi bu
kadar açgözlü olduğu için ve kendisine verilmiş şans sayesinde edindiği zenginliğin bir parçasını bile paylaşmaya yanaşmadığı için, ben de o deliği öyle bir kapatıp mühürledim ki artık arayıp bulsa da açamaz." Devam etmiş:
"Sonra, dün gece biz çiftçi ailesinin yatağında uyurken, Ölüm Meleğinin o çiftçinin karısını almaya geldiğini gördüm. Ben de onun yerine Ölüm Meleğine ineği verdim."
Yaşlı Melek, gülümseyerek bir kez daha eklemiş:
"Her şey, her zaman, göründüğü gibi değildir."

Bu kıssadan hissemize düşen bana göre
Bazen, işler istediğimiz gibi sonuçlanmadığında, aslında bizim de başımıza gelen tam da budur işte. Eğer inanıyorsanız, yapmanız gereken şey sadece, her sonucun her zaman sizin lehinize olduğuna güvenmektir.
Bunun böyle olduğunu, ancak belirli bir zaman sonra öğrenebilecek olsanız bile Bazı insanlar, Hayatımıza girerler Ve çabucak çıkarlar..
Bazıları ise, dostumuz olur ve bir süre orada kalırlar...
Yüreklerimizde o güzel ayak izlerini bırakarak ve bu, İyi bir dost kazandığımız için, bir daha asla eskisi gibi olmayacağız demektir!

4 yorum:

havvanur dedi ki...

ne güzel yazıdı yüregine sağlık ablacım kahvende nefisti ne güsel konuştuk dertlştik bi gün karşılklı içmek nasip olur her şey hayalle başlar demi kıs ablaaa

hanife dedi ki...

yüreğine sağlık arkadaşım çok güzel bir hikaye ,bazen hakikatende olayları anlamıyoruz tevekkül etsek mutlaka kazanırız ama nerde ben o sabır

Adsız dedi ki...

Efendim, merhabalar;

"Herşey her zaman göründüğü gibi değildir."

Kaleminize, emeğinize ve yüreğinize sağlıklar dilerim.

Ne kadar güzel bir hikaye.
Hani derler ya: "her işte bir hayır vardır"

En güzele emanet olun ve hoşçakalın.

ayfersultan dedi ki...

sa.sağol canım,evet farklı bir tedaviye başladım,RABBİM nerde varsa banada beraber şifalar versin..paylaşımın için sağol güzel ders alınacak bir yazı..öptüm canım..A.E.O